Svaiga spirulīna

Maiga garša tavai veselībai un enerģijai

Kas ir spirulīna?

Spirulīna ir ēdama mikroaļģe ar lielisku uzturvērtību.

MIKROAĻĢE. Spirulīna ir mikroskopiska aļģe - pavediena izmērs mazāks nekā 0,1 mm. Nosaukums radies no tās spirāles veida formas.  Dabiskais izplatības areāls ir tropu josla, bāziskie jeb sodas ezeri. Pēdējās desmitgadēs biologi spirulīnu ir pārlikuši no Spirulina uz Arthrospira klasi, tomēr komerciāli ir iegājies un tiek turpināts lietot Spirulīnas vārds.

SUPERFOOD. Spirulīna satur:

  • daudz antioksidantu,
  • B grupas vitamīnus un
  • minerālvielas - it īpaši jāuzsver dzelzi, kas ir viegli uzņemamā formā un nekairina kuņģi
  • kā arī visas neaizvietojamās aminoskābes. Tas ir svarīgi, ja izvēlies neēst gaļu, jo lielākajā daļā augu izcelsmes olbatumvielu avotu nav visas neaizvietojamās aminoskābes, kas var būtiski ietekmēt veselību.
  • Tomēr pētījumos par tās ietekmi uz veselību ir atklāts, ka tās lielākais spēks slēpjas tās tumšajā krāsā - pigmenti ir antioksidanti, kas ķermenim palīdz novērst dažādas izcelsmes stresa radītos bojājumus - gan šūnu stresa, kas radies no kaitīgiem ieradumiem, gan slimību rezultātā, gan arī garīgas un fiziskas slodzes rezultātā.

DABISKA KRĀSVIELA. Augstā pigmentu koncentrācija un maigā krēmveida konsistence padara to par izcilu dabisku zili-zaļo krāsvielu.

Antioksidantu spēks

Kāpēc ir svarīgi uzturā ikdienā lietot pārtiku, kas satur antioksidantus? Tāpēc, ka liela daļa veselības problēmu rodas brīvo radikāļu ietekmē. Antioksidanti ir tie, kas šos bojājumus novērš. Brīvie radikāļi katram "sit" pa viņa vājājām vietām - kam pa nierēm, kam pa citiem orgāniem, kam vienkārši rada nogurumu. Antioksidantu efekts tāpēc nav vienozīmīgi izmērāms, ka katram "saremontē"viņa vājās vietas. Pamēģini un un pavēro sevi - kur tev uzlabojas veselība?

10 iemesli izvēlēties SpirulinaNord spirulīnu

1. VESELĪGA. Unikāla uzturvērtība:
🌱visas neaizvietojamās aminoskābes kā gaļai, bet tā nav dzīvnieks.
🌱milzīgs antioksidantu daudzums, kas novērš stresa radītos veselības traucējumus.
🌱dzelzs, kas uzsūcas par 30% labāk, nekā mākslīgie dzelzs preperāti.
🌱B grupas vitamīni, E vitamīns un provitamīns A
2. GARDA. Neitrāla garša! Īpaši priecē tos, kas zina spirulīnas purvera specifisko, grūti nomācamo garšu.
3. MAIGA. Viegli uzsūcas organismā un nekairina gremošanas traktu – ieteicama arī gastrīta un līdzīgu problēmu gadījumā. Ieteicama grūtniecēm un bērniem.
4. DOD ENERĢIJU. Liela daļa mūsu patstāvīgo klientu atzist, ka lietojot spirulīnu, īt īpaši apēdot vairāk nekā vienu porciju dienā, sajūt vairāk enerģijas ikdienā un uzlabojas sporta sasniegumi. Daži spirulīnu iesaka rīta kafijas vietā!
5. SVAIGA. Var ēst svaigu – nav nepieciešams termiski apstrādāt, saglabājot maksimālu uzturvērtību.
6. ZERO WASTE. Spirulīnu var ēst visu – nekādu lapu, kātu, sakņu un citu neēdamu daļu.
7.  SVAIGĀKS GAISS. Augot tā patērē CO2 un izdala O2.
Spirulīna patērē maz resursus – par 90% mazāk ūdens un zemes nekā gaļas lopu audzēšana un 80% reizes mazāk nekā sojas audzēšana.
8.
EKOLOĢISKA. Tā aug slēgtā “viedā akvārijā” – nav nepieciešami nekādi ķīmiski aizsarglīdzekļi, nav iespējama svešķermeņu un smago metālu klātbūtne, kā tas ir iespejams ar citām audzēšanas metodēm.
9. NEAIZŅEM ZEMI UN JŪRU. Spirulīna aug ļoti ātri. Tā dubulto savu apjomu reizi trīs dienās, tāpēc tās audzēšana aizņem mazāk vietas nekā tradicinālo kultūru lauki, kur ražu var novākt tikai vienu reizi gadā. Vairāk vietas NESKARTAI DABAI, kuru tev baudīt brīvdienās.
10. LATVIJĀ audzēta – nekāda transportēšana pāri puspasaulei. Darbavietas Latvijā

 

Ko izvēlēties: kaltētu vai svaigu spirulīnu?

Runājot par ēdienu, protams, pirmais ir garšas atšķirība. Svaiga spirulīna ir bez smaržas un izteiktas garšas. Jūtama ir maiga riekstu pēcgarša, kas pat minimālā atšķaidījumā, piemēram, ūdenī izzūd. Pulverim garša ir ļoti izteikta, samitrinot (piemēram, smūtijā), tā spēj pārmākt visas pārējās garšas pat pievienojot niecīgus 5%. Svaigu spirulīnu var ēst tīru vai pievienot jeburam savam mīļākajam ēdienam. Ja vien to ilgi nekarsēsi, tad spirulīna tavam ēdienam garšu neizmainīs, tikai piedos brīnišķīgu koši zaļu krāsu un palielinās tā uzturvērtību.

Bet spirulīna ir superfood, bet kas notiek ar vitamīniem un antioksidantiem kaltējot jeb tos apstrādājot ar karstu gaisu? Protams, to daudzums samazinās. Lūk, neliels ieskats pētījumos:

  • Žāvējot izzūd 35 – 83% antioksidants fikocianīns, kopējā antioksidantu aktivitāte var samazināties līdz pat 87%, atkarībā no žāvēšanas veida un temperatūras.
  • Žāvējot izzūd 10% β_karotīns, un vēl 50% β-karotīna izzūd glabājot kaltētu spirulīnu slēgtā traukā gaisa klātbūtnē nākamajās 45 dienās.

30% ogļhidrātu noārdās jau žāvējot tikai 40°C, proteīni (olbaltumvielas) ir mazliet izturīgāki, bet pie 70°C noārdījušies ir 20% proteīnu.

Tabletes vai kapsulas? 90% tablešu nav norādīts spirulīnas saturs vai otrais komponents - apjoma palielinātājs. Kapsulas varētu būt labākas, jo apvalciņš vismaz neļauj piekļūt gaisam. Bet vai ēdienam ir jābūt safasētam kā medikamentam?

SpirulinaNord ir par veselīgu ēdienu šķīvī un ēšanu ar baudu!

Avoti:

Spirulīna kā dzelzs avots

Spirulīna ir lielisks, efektīvs un kuņģi nekairinošs dzelzs avots. Tuklāt bez specifiskas garšas vai smaržas, kas piemīt ļoti daudziem mākslīgajiem dzelzs preperātiem. Pētījumos konstatēts, ka spirulīna par 30% efektīvāk novērš dzelzs deficīta anēmiju nekā klasiskie dzelzs preperāti, turklāt uzlabojumi vērojami jau mēneša laikā. Interesanti, ka hemoglobīna līmenis korelē ar IQ jeb intelektu. Varbūt kafijas vietā sevi uzmundrināt ar spirulīnu?

Tālāk konkrēti skaitļi un fakti, tiem, kam patīk detaļas. Visos pētījumos ir izmantota kaltēta spirulīna, jo 99% tikai tāda tā pieejama. Mūsu piedāvātā svaigā spirulīna 1 deva jeb 15 mL aptuveni pielīdzināma 2,5 g pulvera, tomēr augstāka bioloģiski aktīvo vielu daudzuma dēļ, ka minerālu biopieejamība ir augstāka. Aicinām konsultēties ar savu uzticamo ārstu un veikt nepieciešamās analīzes!

Viena mēnešā laikā hemoglobīna pieaugumu par 1.32 g/dl novēroja 18-22g.v. meitenēm lietojot 5g spirulīnas sīrupa dienā, sākuma Hb līmenis zem 12 g/dl. [Mani 2000].
Divu mēnešus lietojot 1 g spirulīnas dienā Hb pieauga no no 11,7 līdz 12,5 g/dl turklāt arī IQ rāditāji uzlabojās (60 meitenes 7-9.g.v) [Raj 2004]

515 sievietes 15-45 gadu vecumā 1 gada laikā, lietojot dzelzs preperātu, Hb palielinājās tikai par nepilniem 2 g/dl, nenovēršot anēmiju pilnībā, bet, lietojot šo preperātu komplektā ar spirulīnu, palielinājums bija par 30% augstāks (2.8 g/dl) un anēmija tika novērsta. Pētījumā izmantoti: Vit B12 I.P – 15 μg ferrous fumarate I.P – 300 mg, folic acid – 1·5 mg, savukārt 100 g spirulīna satur  beta-carotene –190 000 mcg, biotin – 0·22 mg, vitamin B12 – 5,0 μg, folic acid – 17,6 μg, other B-complex vitamins – 9·2 μg, vitamin E – 0·73 I.U., protein – 55·0%, fat – 6·7%, carbohydrate – 16·0%, iron – 32 mg, crude fibre – 9·3%, calories – 346. (deva nav minēta) [De2013]

Arī citā pētījumā spirulīna uzrāda par 30-35% lielāku efektivitāti nekā dzelzs sulfāta tabletes, 230 grūtnieces 28-42 nedēļā, sākuma Hb 10.5 g/dl, 90 mg dzelzs sulfāta un 1 mg folskābes dienā vai 1,5 g Spirulīnas deva Hb uzlabojumu +0,30 un +0.48 g/dl. Uzlabojumi vērojami jau 1 mēneša laikā, straujāk Hb pieauga 42 dienu pēcdzemdību periodā (+1.37 pret +0,92) arī bērniņiem no spirulinas lietotāju grupas bija augstāks Hb līmenis 42. dzīves dienā 13.8 g/dl, salīdzinot ar 12.6 g/dl kontrolgrupai. Spirulīnas pārākums pār dzelzs citrātu novērtos pētījumā ar pelēm [Gao 2019].

Savukārt senioriem (50+ gadi), atklāts, ka uzlabojās netikai Hb koncetrācija un tilpuma rādītāji, bet arī pieauga IDO [indoleamine 2,3-dioxygenase] enzīma aktivitāte, kas norāda uz imunitātes stiprināšanos, (40 cilvēki 12 nedēļas lietoja 3g dienā, uzlabojumi novēroti jau pēc 6 nedēļām [Selmi 2011]

Uzlabo fizisko formu! 🏃‍

Pētījumos ir konstatēts, ka spirulīnas lietošana

  • paaugstina izturību fizisko aktivitāšu laikā,
  • palīdz ātrāk atjaunoties pēc treniņa,
  • iesācējiem efektu dod ātrāk nekā nelietojot spirulīnu.

Tālāk konkrēti fakti no pētījumiem.

Kalafati 2009.g pētījumā pierādīts, ka laiks līdz spēku izsīkumam pie maksimālas!! slodzes (95% VO2) ievērojami pieauga - no 2.05 līdz 2.70 minūtēm 💪. Spirulīnas lietošana ievērojami samazināja ogļhidrātu oksidēšanas ātrumu, bet palielināja tauku sadedzināšanas ātrumu 2h skrējiena laikā, salīdzinot ar placebo kontrolgrupu. Divas nedēļas pēc lietošanas beigām spirulīnas efekts bija beidzies un izturības slieksnis samazinājies līdz pirms spirulīnas lietošanas līmenim. Dalībnieki: 9 vidēji trenēti jaunieši (~ 23 g.v.), kas nodarbojas ar skriešanu vismaz gadu 2-4 reizes nedēļā vismaz 45 minūtes lietoja vismaz 6 g/d spirulīnas pulveri 4 nedēļas. Katram dalībniekam lika divas stundas skriet uz trenažiera ar slodzi atbilstoši 70-75% skābekļa patēriņam, pēc tam palielinot slodzi līdz 95% skābekļa patēriņa. Uzņēma laiku līdz spēku izsīkumam un pēc apstāšanās ņēma asins paraugus pēc 1, 24 un 48 h 

Desmit augsta līmeņa sieviešu distanču skrējējas universitātē (19-26 gadus vecas, valsts 2. klases sportistes) tika sadalītas divās grupās pēc nejaušības principa, eksperimentālajā grupā (n = 5) un kontroles grupā (n = 5). Abas administrācijas tika dotas 3 reizes dienā, 80 dienas. Viņiem bija vienādi ēdieni un viņi pieņēma intensīvas apmācības 100 m un 1 500 m skriešanā vienlaicīgi. Rezultāti: Pienskābe asinīs un urīnvielas slāpeklis eksperimenta grupā bija zemāki nekā kontroles grupā pēc treniņa [pienskābe asinīs: (5,78 ± 0,59), (6,38 ± 0,42) mmol / L; urīnvielas slāpeklis: (7,01 ± 1,42), (7,45 ± 1,95) mmol / L, P <0,05]. Pēc 3 minūšu un 6 minūšu atjaunošanās perioda pēc 100 m skriešanas eksperimentālās grupas sportistiem sirdsdarbības ātrums bija daudz mazāks nekā kontroles grupā (P <0,05); 2., 3. un 6. minūtē pēc skriešanas viņiem bija zemāks sistoliskais spiediens (P <0,05); 3., 6. un 10. minūtē pēc 1500 m skriešanas eksperimentālās grupas sportistu sirdsdarbības ātrums un sistoliskais spiediens bija acīmredzami zemāks nekā kontrolgrupā (P <0,05). Secinājums: Spirulina uzturā var ne tikai veicināt skrējēju atgūšanos no sporta noguruma, bet arī uzlabot viņu sportiskās spējas. (Zhang 2008)

✅Citā pētījumā ar 16 studentiem izturība pieauga no 713 līdz 765 sekundēm kā arī samazinājās muskuļu bojājumi pēc 3 nedēļu lietošanas 💪. Spirulīnas lietojošai grupai par 30% samazinājās laktāta dismutāzes koncentrācija asinīs, kas liecina par mazākiem šūnu bojājumiem slodzes laikā un zemāku pienskābes izdalīšanos anaerobās slodzē (Lu 2006)

✅ Jau pirmajos testos pēc 1 nedēļas uzlabotu fizisko un garīgo izturību uzrādīja pētījums ar 18 mēreni fiziski aktīvi vīriešiem (20-43 g.v.), kas lietoja pa 3 g/d spirulīnas pulveri ēdienreizē. Fiziskā izturība tika pētīta 30 minūtes pavadot uz skrejceliņa, garīgā – risinot matemātikas uzdevumus. Interesanti, ka daļai grupas pēc 8 nedēļu lietošanas rezultāti turpināja uzlaboties salīdzinot ar pirmo nedēļu, bet daļai vairs neuzlabojās. (Johnson 2016)

Visi minētie pētījumi ir ar placebo kontrolgrupu. Visos pētījumos ir izmantota kaltēta spirulīna pulvera vai tablešu formā, jo 99% no pasaulē izaudzētās spirulīnas tiek izkaltēta, lai to vieglāk uzglabātu. Ja tev nepatīk spirulīnas pulvera specifiskā garša 😕 vai piedevas tabletēs, bet vēlies spirulīnu ar praktiski nejūtamu garšu, ko lietot kopā ar pusglāzi ūdens vai iejaukt jebkurā vēsā dzērienā vai ēdienā, tad izvēlies SpirulinaNord sasaldēto svaigo spirulīnu. Termiski NEapstrādātai spirulīnai NEpiemīt specifiskā garša un smarža un ir ievērojami lielāks antioksidantu saturs 🤩 Izmēģini! Vai arī tu jutīsi efektu jau pirmās nedēļas laikā?

Spirulīna samazina holesterīnu

Spirulīna ir efektīva holesterīna līmeņa samazināšanai, pat turpinot ēst nevisai veselīgi. Vairāku desmitu pētījumu metanalīze uzrāda, ka spirulīnas lietošana uzlabo glikozes līmeni plazmā jeb FPG [fasting plasma glucose], insulīna, kopējā holesterīna, zema, ļoti zema blīvuma un augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni pacientiem ar metabolisko sindromu un līdzīgiem traucējumiem  [Hamedifard, The effects of spirulina on glycemic control and serum lipoproteins in patients with metabolic syndrome and related disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, 2019].

Spirulīna palīdz samazināt ķermeņa svaru - pētījumu dati!

Spirulīnas lietošana uzturā palīdz samazināt ķermeņa svaru, īpaši cilvēkiem ar izteiktu aptaukošanos, secināts 2019. gadā publicētā piecu klīnisko pētījumu apskatā.
Ne visiem cilvēkiem izdodas tikai ar dzīvesveida izmaiņu samazināt lieko svaru. Tāpēc tiek meklēti dažādi papildlīdzekļi. Farmakoloģiskajiem svara samazināšanas preperātiem bieži ir dažādas blaknes un tos nedrīkst lietot ilgstoši, tāpēc aktīvi tiek pētīti augu valsts preperāti. Tā kā spirulīnu tās dabiskās izplatības vietās uzturā lieto jau sen un mūsdienu klīniskie pētījumi rāda, ka tā ir lieliska palīgterapija ar pretiekaisuma, pretvīrusu, antimikrobiālu, imunitāti stiprinošu efektu, tad dažādos pētījumos tiek meklēti arī citi pozitīvie efekti.
Svara samazināšanā spirulīna ir noderīga, jo tā labvēlīgi ietekmē pārtikas uzsūkšanos, samazina apetīti, uzlabo zarnas mikrobiomu, veicina insulīna normālu regulāciju, samazina oksidatīvo stresu un iekaisumus.  Kopumā aplūkotajos piecos pētījumos piedalījās 278 pieaugušie ar aptaukošanos vai lieko svaru, lietojot 1 – 4,5 g spirulīnas dienā 6-12 nedēļas. Visos pētījumos apstiprinājās, ka dalībniekiem samazinājās ķermeņa svars. Lielāks samazinājums bija vērojams dalībniekiem ar aptaukošanos nekā ar lieko svaru.

✅ Savukārt mazkustīgiem cilvēkiem ar lieko svaru (52 cilvēki ar BMI >25, 18-35 g.v.) 6 nedēļas, lietojot spirulīnu un veicot mērenas fiziskas aktivitātes 🚶‍, asins lipīdu sastāvs (tai skaitā holesterīna līmenis) un diastoliskais asinsspiediens uzlabojās ievērojamāk, nekā tiem, kas tikai vingroja. Kā arī muskuļi slodzei piemērojās ātrāk un BMI uzlabojās straujāk nekā spirulīnas nelietotājiem (Hernández-Lepe 2018)

Spirulīna pret alerģiskām iesnām

Spirulīna var palīdzēt arī alerģisku iesnu gadījumā, secināts vairāku pētījumu apskatā, kur salīdzināti vairāki otolaringoloģijā populāri uztura bagātinātāji. Pierādījumi par spirulīnas efektu ir pārliecinosāki nekā multivitamīnu lietošana.  (Karkos 2007)


Kāpēc spirulīnas pulveris ir lētāks?

Ja vērīgi ieskatīsieties, tad lielākā daļa spirulīnas pulveru un tablešu, kas pieejami Latvijā un arī Eiropā, ir no Ķīnā audzētas spirulīnas... ja vien izcelsmes valsts vispār ir norādīta. Ja ir norādīts tikai "ražotājs", tad visbiežāk tas NAV audzētājs, bet tikai tablešu formētājs vai pulvera iepakotājs. Pamēģiniet atrast, kā tropisko spirulīnu audzē Somijā, Polijā vai Apvienotajā Karalistē. Neizdodas? Tāpēc, ka ar tradicionālo audzēšanas metodi - dīķos vai dīķos, kas ir zem siltumnīcām, tās Eirpoas klimatā nevar izaudzēt pietiekami efektīvi tālāk uz ziemeļiem kā Francijas vidiene vai Bulgārija. Pat Grieķijā izmanto termālo ūdeņu siltumu.

Savukārt Latvijā pat, ja izmantotu serveru staciju vai rūpnīcu izdalīto siltumu, saules gaismas ir par maz un pat vasaras garās dienas mēdz būt ar biezu mākoņu segu (pētījums par saules gaismas potenciālu Baltijas reģionā). Tādēļ mēs SpirulinaNord esam radījuši inovatīvu tā saucamo "indoor farming"/"urban farming" jeb iekštelpu ražošanas tehnoloģiju, kāda vēl nekur citur indutriālos apjomos netiek lietota. Tā kā teholoģija ir noslēgta no vides ietekmes (kukaiņu invāzijas, atmosfēras piesārņojuma un temperatūras svārstībām) mēs varam audzēt 12 mēnešus gadā un piedāvāt augstāku kvalitāti. Protams mūsu audzēšanas mērogi vēl ir salīdzinoši nelieli, kas ietekmē gala cenu.

Tomēr arī Francijā, Izraēlā (izplata arī Apvienotajā Karalistē un Nīderlandē) vai Kanādā ir ražotāji, kas pārdod svaigu spirulīnu nepiedāvā tādu cenu kā Ķīnas kaltētie pulveri. Savukārt ASV audzētavu jaudas nepietiek eksprotam uz Eiropu, ASV kompāniju meitas kompānijas veido audzētavas trešās pasaules valstīs, piemēram, Ķīnā un Indijā.

Septiņas no 10 lielākajām spirulīnas audzētavām ir Ķīnā. Vai tā ir sagadīšanās? Ķīnā ir vairāk nekā 500 valsts subsidētas milzu audzētavas, kas daudzas izmanto unikālus dabas resursus. Šeit varat lasīt rakstu, ka tomēr dažreiz arī Ķīnā paliek žēl savus dabas resursus un šīs resursus noplicinošās ražotnes tiek slēgtas. Protams, nesaudzīgi izmantojot dabiskos minerālos ezerus, primitīvas tehnoloģijas un lētāku darbaspēku, cena ir zemāka. Bet vai tu to atbalsti ar savu maciņu?

Spirulīnas atklāšana un mūsdienas

Spirulīnas ietekmi uz veselību atklāja kāds franču pētnieks, kas pētīja Āfrikas iedzīvotājus un konstatēja, ka areālā ap Čadas ezeru iedzīvotāji lai arī cieš no nepietiekama uztura, tomēr izskatās ievērojami veselīgāki nekā citos apgabalos. Pētot viņu uzturu tika atklāts, ka viņi uzturā lieto spirulīnu, kas tiek ievākta tuvējos ezeros un saulē izkaltēta. Tradicionālās receptēs to lietoja mērcēs un citos ēdienos, gan ejot tālākās gaitās spirulīnas "sausiņus" ņēma līdzi kā dabiskus enerģijas batoniņus.

Arī Acteki tagadējās Meksikas teritorijā no ezeriem vāca un lietoja pārtikā spirulīnu, bet daudzi ezeri tika nosusināti konkiskadoru laikā viduslaikos, un atlikušie piesārņoti nesaudzīgas industriālās darbības rezultātā 20.gadsimtā.

Šobrīd spirulīnu ezeros turpina ievākt Čadā, tomēr Eiropā visbiežāk ir pieejama produkcija no Ķīnas audzētavām. Ar Ķīnas valdības atbalstu ir tapušas vairāk nekā 500 audzētavas, diemžēl tās ir diezgan nesaudzības pret vietējiem dabas resursiem. Eiropā visplašāk spirulīnu audzē Francijā, kur spirulīna ir pieejama pie vairāk nekā 200 mājaudzētājiem, tomēr tās ir nelielas ražotnes un knapi spēj apmierināt vietējo pieprasījumu.

Ieskats botānikā

Spirulīna ir tik pirmatnējs organisms, ka tai pat nav kodola, bioloģijā tāpēc spirulīna tiek klasificēta kā baktērija. Spirulīna sastāv no viena tipa sūnām, savirknētām spirālē. Spirulīna kā baktērijas vairojas daloties. Tomēr spirulīna jau ir tik tālu evolucionējusi, ka ir attīstījusi augiem (augstāk attīstītiem organismiem, kam raksturīga aufu daudzveidība un vairošanās dzimumceļā) raksturīgo fotosintēzes spēju.

Spirulīnu grupu - ciānbaktērijas (ciān- no vārdā ciano - zils) jeb zilaļģes uzskata par senāko skābekli radošo organismu. Skābeklis patiesībā ir ļoti spēcīgs reaģents. Līdz ar zilaļgu saražotā skābekļa parādīšanos atmosfērā ievērojami mainījās Zemes flora un fauna. izdzīvoja tikai tie, kas spēja pielāgoties skābklim un izdzīvot.

Mūsdienās pateicoties okeānu lielajām platībām aļģes dod apmēram tikpat lielu skābekļa pienesumu atmorfērā kā mūžameži. Ēdīsim aļģes un glābsim klimatu no CO2 pieauguma :)

Samazini asinsspiedienu!

Augsts asinsspiediens tiek saukts arī par kluso slepkavu, jo to var nejust. Jutīgākiem cilvēkiem tas izraisa galvassāpes un reiboņus. Ilgtermiņā bojā asinsvadus, sirdi un nieres. Latvijā augsts asinsspiediens ir teju pusei iedzīvotāju! Cēlonis ne vienmēr ir nosakāms. Tomēr labā ziņa – ar spirulīnas trīs mēnešu kūri asinsspiedienu var samazināt, kā arī uzlabot vēl arī citus veselības rādītājus, it īpaši tos ko izraisa oksidatīvais stress – diabētu, aterosklerozi, išēmiskās slimības un ļaundabīgos audzējus, kā arī mazināt saindēšanās ar, piemēram smagajiem metāliem un organiskajiem šķīdinātajiem, ietekmi.

Ieskatīsimies dažos klīniskajos pētījumos, kuros pētīts kā spirulīna ietekmē paaugstinātu asinsspiedienu un kādus vēl veselības rādītāji izmainījās.

Lietojot 3 mēnešus sistoliskais spiediens nokritās vidēji par 6 vienībām (no 149 uz 143 mmHg) un uzlabojās arī ķermeņa masas indekss (ĶMI) no 27 uz 25 un asinsvadu endotēlija funkcija. Piedalījās 40 cilvēki ar lieko svaru, puse saņēma placebo un tiem uzlabojumus nenovēroja (A Miczke 2016). Asinsvadu endotēlija stāvokļa uzlabošanos novēroja arī citā klīniskajā pētījumā ar 16 pacientiem, kas 12 nedēļas lietoja spirulīnu. Uzlabojās sistoliskais asins spiediens, sVCAM-1, sE-selectin and endothelin-1 līmenis un pieauga glutationa peroksidāzes aktivitāte un oksidētā glutationa līmenis. (J.Martínez-Sámano 2018)

Savukārt vingrojot cilvēkiem ar lieko svaru (52 cilvēki ar BMI >25, 18-35 g.v.) un 6 nedēļas lietojot spirulīnu un veicot mērenas fiziskas aktivitātes, asins lipīdu sastāvs (tai skaitā holesterīna līmenis) un diastoliskais asinspiediens uzlabojās ievērojamāk, nekā tiem, kas tikai vingroja. Kā arī muskuļi slodzei piemērojās ātrāk un ĶMI uzlabojās straujāk nekā spirulīnas nelietotājiem (Hernández-Lepe 2018)

Citā pētījumā 50 cilvēkiem ar augstu asinspiedienu tika novērots, ka samazinājās zema blīvuma holesterīna un interleikīna-6 (IL-6) līmenis, uzlabojās insulīna jutība un ķermeņa masas indekss, bet diemžēl asinspiediena mērījumi netika aplūkoti.  (M.Szulinska 2017)

0
 .