Kā Spirulīna palīdz pret vīrusu infekcijām
Tā kā mūsu pašu un klientu novērojumi rāda, ka spirulīna spēj vēlākais pāris dienās uzveikt iesnas, klepu un pat paaugstinātu temperatūru, tad šoreiz aplūkosim, ko zinātnieki ir izpētījuši – kā spirulīna cīnās ar vīrusiem, novērš mirstību, piemēram, no COVID-19 un gripas, uzlabo HIV terapijas un C hepatīta ārstēšanas rezultātus.
Kā darbojas spirulīna?
• Spirulīnai ir pretiekaisuma īpašības, piemēram, spēja novērst un samazināt iekaisumu, kavējot histamīna izdalīšanos.
• tā palielina B grupas vitamīnu, īpaši B6, līmeni un samazina interleikīna-4 (IL-4) līmeni cilvēkiem ar alerģisku rinītu.
• uzlabo gļotādas imunitāti, paaugstinot imūnglobulīna A līmeni siekalās.
• pastiprina limfocītu (Dabīgās galētājšūnas) darbību un palielina interferona-g (IFN-g) sekrēciju, tādējādi uzlabojot iedzimto imūnsistēmu.
• spirulīna satur efektīvu vielu, ko sauc par kalcija spirulānu (Ca-Sp), kas var kavēt dažādu apvalkotu vīrusu, tostarp cūciņu, masalu vīrusa, A gripas vīrusa, cilvēka imūndeficīta vīrusa proliferāciju (HIV-1), t.sk. dažādus cilvēka herpes vīrusu attīstību (citomegalovīrusu, HSV-1, HSV-2). [Sibija 2022]
• Spirulīnas ekstrakts kavē vīrusu aplikuma veidošanos plašā gripas vīrusu diapazonā, tostarp pret oseltamiviru rezistentos celmos [chen 2016]
• Spirulīnas ekstrakts samazināja vīrusu replikāciju šūnu kultūrās un pierādījās kā drošs un labi panesams, kā to apstiprina šūnu un dzīvnieku toksicitātes pētījumi [Chen, 2016].
• Spirulīnas ekstrakts aizkavēja infekcijas procesu, izjaucot vīrusu daļiņu hemaglutināciju uz eritrocītiem. [chen 2016]
• Spirulīna ir spēcīgs NADPH oksidāzes inhibitors, kas ir viena no olbaltumvielām, kas ir atbildīga par ROS veidošanos un sekojošo oksidatīvo stresu [Sibiya 2022].
• Spirulīna novērš brīvo radikāļu izraisītu apoptotisko šūnu nāvi, inhibējot oksidatīvo stresu [Sibiya 2022]
Spirulīna uzlabo atveseļošanos un ievērojami samazina hospitalizēto pacientu ar COVID-19 mirstību.
Pētījumā piedalījās 189 pacienti; puse saņēma 15,2 g Spirulinu un standarta ārstēšanu. Rezultātā septiņu dienu laikā Spirulīnas grupā nāves gadījumu nebija, savukārt kontroles grupā bija 15 nāves gadījumi (15,3%). Turklāt septiņu dienu laikā vairāk pacientu Spirulina grupā (97,7%) tika izrakstīti no neintensīvās terapijas nodaļas, salīdzinot ar kontroles grupu (39,1%), un iekaisuma citokīnu līmenis bija ievērojami zemāks. Effect of high-dose Spirulina supplementation on hospitalized adults with COVID-19: a randomized controlled trial - PubMed (nih.gov), savukārt, tikai 1g spirulīnas lietošana 2x dienā nepalīdzēja https://pdf.sciencedirectassets.com/782868 / . SARS-CoV-2 infekcija izraisa iedzimto imūnsistēmu, izdalot dažāda veida citokīnus, kas ir pazīstama kā "citokīnu vētra". Tas izraisa sistēmisku iekaisuma reakciju un var izraisīt vairāku orgānu mazspēju. Spirulīnai piemīt spēcīgas pretiekaisuma un antioksidanta īpašības, tādējādi efektīvi ierobežojot šīs blakusparādības.
Spirulīna samazina vīrusu slodzi un HIV un C hepatīta progresēšanu
Sešu klīnisko pētījumu apskatā secināts, ka spirulīnas lietošanai papildus klasiskai terpijai ir labvēlīga ietekme uz pacientiem ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) un C hepatīta vīrusu (HCV). Spirulīna palielina CD4 skaitu un samazina slimības progresēšanu. Aktīvā pretretrovīrusu terapija (HAART) ietver trīs vai vairāku pretvīrusu zāļu kombināciju. Neskatoties uz panākumiem, paildzinot HIV inficētu pacientu dzīves ilgumu, HAART lietošana veicina metabolā sindroma attīstību, pastiprina iekaisumus, izraisa pārmērīgu reaktīvo skābekļa daļiņu veidošanos un mitohondriju disfunkciju. Spirulīna var mazināt šīs sekas, tādējādi palīdzot novērst šādas blakusparādības. The Potential of Spirulina platensis to Ameliorate the Adverse Effects of Highly Active Antiretroviral Therapy (HAART) (mdpi.com)
Spirulīna gripas profilaksei un ārstēšanai
Gripa ir viena no visbiežāk sastopamajām cilvēku elpceļu slimībām, un tā rada nopietnas bažas par sabiedrības veselību. Tomēr gripas vīrusu augstā mainīguma spēja kavē vakcīnu izstrādi, un ir parādījušies arī pret esošajiem pretvīrusu medikamentiem rezistenti celmi. Pretgripas efektivitātes pētījumi atklāja, ka Spirulīnas ekstrakts kavē vīrusu aplikuma veidošanos, inficēšanos un vīrusu replikāciju plašā gripas vīrusu diapazonā, tostarp pret oseltamiviru rezistentos celmos. Atklāts, ka Spirulīnas ekstrakts darbojas, bloķējot vīrusa daļiņu hemaglutināciju.Dēļ ilgās lietošanas tradīcijas, augstas drošās devas un plaša pretgripas darbības spektra, Spirulīnas ekstrakts var kalpot ne tikai kā dzīvotspējīga terapija gripas ārstēšanai, bet arī kā potenciāls profilakses līdzeklis slimību profilaksei.