Kā Spirulīna palīdz pret vīrusu infekcijām
Tā kā mūsu pašu un klientu novērojumi rāda, ka spirulīna spēj vēlākais pāris dienās uzveikt iesnas, klepu un pat paaugstinātu temperatūru, tad šoreiz aplūkosim, ko zinātnieki ir izpētījuši – kā spirulīna cīnās ar vīrusiem, novērš mirstību, piemēram, no COVID-19 un gripas, uzlabo HIV terapijas un C hepatīta ārstēšanas rezultātus.
Kā darbojas spirulīna?
• Spirulīnai ir pretiekaisuma īpašības, piemēram, spēja novērst un samazināt iekaisumu, kavējot histamīna izdalīšanos.
• tā palielina B grupas vitamīnu, īpaši B6, līmeni un samazina interleikīna-4 (IL-4) līmeni cilvēkiem ar alerģisku rinītu.
• uzlabo gļotādas imunitāti, paaugstinot imūnglobulīna A līmeni siekalās.
• pastiprina limfocītu (Dabīgās galētājšūnas) darbību un palielina interferona-g (IFN-g) sekrēciju, tādējādi uzlabojot iedzimto imūnsistēmu.
• spirulīna satur efektīvu vielu, ko sauc par kalcija spirulānu (Ca-Sp), kas var kavēt dažādu apvalkotu vīrusu, tostarp cūciņu, masalu vīrusa, A gripas vīrusa, cilvēka imūndeficīta vīrusa proliferāciju (HIV-1), t.sk. dažādus cilvēka herpes vīrusu attīstību (citomegalovīrusu, HSV-1, HSV-2). [Sibija 2022]
• Spirulīnas ekstrakts kavē vīrusu aplikuma veidošanos plašā gripas vīrusu diapazonā, tostarp pret oseltamiviru rezistentos celmos [chen 2016]
• Spirulīnas ekstrakts samazināja vīrusu replikāciju šūnu kultūrās un pierādījās kā drošs un labi panesams, kā to apstiprina šūnu un dzīvnieku toksicitātes pētījumi [Chen, 2016].
• Spirulīnas ekstrakts aizkavēja infekcijas procesu, izjaucot vīrusu daļiņu hemaglutināciju uz eritrocītiem. [chen 2016]
• Spirulīna ir spēcīgs NADPH oksidāzes inhibitors, kas ir viena no olbaltumvielām, kas ir atbildīga par ROS veidošanos un sekojošo oksidatīvo stresu [Sibiya 2022].
• Spirulīna novērš brīvo radikāļu izraisītu apoptotisko šūnu nāvi, inhibējot oksidatīvo stresu [Sibiya 2022]
Spirulīna uzlabo atveseļošanos un ievērojami samazina hospitalizēto pacientu ar COVID-19 mirstību.
Pētījumā piedalījās 189 pacienti; puse saņēma 15,2 g Spirulinu un standarta ārstēšanu. Rezultātā septiņu dienu laikā Spirulīnas grupā nāves gadījumu nebija, savukārt kontroles grupā bija 15 nāves gadījumi (15,3%). Turklāt septiņu dienu laikā vairāk pacientu Spirulina grupā (97,7%) tika izrakstīti no neintensīvās terapijas nodaļas, salīdzinot ar kontroles grupu (39,1%), un iekaisuma citokīnu līmenis bija ievērojami zemāks. Effect of high-dose Spirulina supplementation on hospitalized adults with COVID-19: a randomized controlled trial - PubMed (nih.gov), savukārt, tikai 1g spirulīnas lietošana 2x dienā nepalīdzēja https://pdf.sciencedirectassets.com/782868 / . SARS-CoV-2 infekcija izraisa iedzimto imūnsistēmu, izdalot dažāda veida citokīnus, kas ir pazīstama kā "citokīnu vētra". Tas izraisa sistēmisku iekaisuma reakciju un var izraisīt vairāku orgānu mazspēju. Spirulīnai piemīt spēcīgas pretiekaisuma un antioksidanta īpašības, tādējādi efektīvi ierobežojot šīs blakusparādības.
Spirulīna samazina vīrusu slodzi un HIV un C hepatīta progresēšanu
Sešu klīnisko pētījumu apskatā secināts, ka spirulīnas lietošanai papildus klasiskai terpijai ir labvēlīga ietekme uz pacientiem ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) un C hepatīta vīrusu (HCV). Spirulīna palielina CD4 skaitu un samazina slimības progresēšanu. Aktīvā pretretrovīrusu terapija (HAART) ietver trīs vai vairāku pretvīrusu zāļu kombināciju. Neskatoties uz panākumiem, paildzinot HIV inficētu pacientu dzīves ilgumu, HAART lietošana veicina metabolā sindroma attīstību, pastiprina iekaisumus, izraisa pārmērīgu reaktīvo skābekļa daļiņu veidošanos un mitohondriju disfunkciju. Spirulīna var mazināt šīs sekas, tādējādi palīdzot novērst šādas blakusparādības. The Potential of Spirulina platensis to Ameliorate the Adverse Effects of Highly Active Antiretroviral Therapy (HAART) (mdpi.com)
Spirulīna gripas profilaksei un ārstēšanai
Gripa ir viena no visbiežāk sastopamajām cilvēku elpceļu slimībām, un tā rada nopietnas bažas par sabiedrības veselību. Tomēr gripas vīrusu augstā mainīguma spēja kavē vakcīnu izstrādi, un ir parādījušies arī pret esošajiem pretvīrusu medikamentiem rezistenti celmi. Pretgripas efektivitātes pētījumi atklāja, ka Spirulīnas ekstrakts kavē vīrusu aplikuma veidošanos, inficēšanos un vīrusu replikāciju plašā gripas vīrusu diapazonā, tostarp pret oseltamiviru rezistentos celmos. Atklāts, ka Spirulīnas ekstrakts darbojas, bloķējot vīrusa daļiņu hemaglutināciju.Dēļ ilgās lietošanas tradīcijas, augstas drošās devas un plaša pretgripas darbības spektra, Spirulīnas ekstrakts var kalpot ne tikai kā dzīvotspējīga terapija gripas ārstēšanai, bet arī kā potenciāls profilakses līdzeklis slimību profilaksei.
Kā uzlabot zemus dzelzs rādītājus?
Sekojot līdzi aktuālajai informācijai masu medijos par nesen veikto pētījumu, sadarbībā ar valsts zinātnisko institūtu "BIOR", ginekologiem un vecmātēm, ir atklājies, ka ¼ daļai grūtnieču Latvijā ir zemi dzelzs rādītāji. Pieļaujam, ka līdzīgi rezultāti būtu arī pārējai sabiedrības daļai. Kāpēc? Lūk mūsu pārdomas.
Zemajiem dzelzs rādītājiem var būt dažādi iemesli, no kuriem divi svarīgākie un vieglāk novēršamie ir:
1) nepietiekams dzelzs saturs pārtikā;
2) pārtikā lietotie produkti satur vielas, kas traucē dzelzs uzsūkšanos organismā.
Pirmkārt, uzturā tiek lietoti pārāk maz pārtikas produktu ar augstu dzelzs saturu, piemēram, sarkanā gaļa, liellopa subprodukti, zivis, olas, no augu valsts produktiem - sojas pupiņas, Indijas rieksti, sezama sēklas un spirulīna.
Otrkārt, pat lietojot produktus ar augstu dzelzs saturu, ir jābūt uzmanīgiem ar produktiem, kas satur tādas vielas kā kofeīns, oksalāti, fitīnskābes. Šīs vielas traucē dzelzs uzsūkšanos un tās ir sastopamas tādos produktos kā kafija, melnā un zaļā tēja, šokolāde, pupiņas, rieksti, pilngraudi, rīsi, auzu pārslas, spināti, rabarberi u.c. Tas nenozīmē, ka šos produktus nevajag lietot, bet to lietošana kopā ar dzelzi saturošiem produktiem var samazināt dzelzs uzsūkšanos. Lai uzlabotu dzelzs uzsūkšanos, ir svarīgi iekļaut uzturā C vitamīnu, piemēram, skābētus kāpostus.
Svaigā spirulīna satur 2 mg dzelzs vienā porcijā, kas ir 18% no dienas normas. Turklāt no augu valsts produktiem spirulīna ir viens no retajiem pārtikas produktiem ar augstu dzelzs uzsūkšanās spēju cilvēka organismā, jo tajā nav vielu, kas traucētu uzsūkties dzelzij.
Spirulīnā esošais antioksidantu, vitamīnu un minerālvielu komplekss, tostarp unikālais fikocianīns, kā arī pazīstamie hlorofils, karotēni, C un E vitamīni, visi B grupas vitamīni un heme dzelzs, nodrošina pilnu komplektu dabīgu uzturvielu ar augstu uzsūkšanās spēju.
SpirulinaNord ir atraduši veidu, kā saglabāt spirulīnu svaigu, nodrošinot maksimāli iespējamās uzturvielas un garantējot augstāko uzturvielu uzsūkšanās spēju.
Spirulīna un augsts asinsspiediens
Spirulīna – dabas brīnums cīņā ar kluso slepkavu – augstu asinsspiedienu
Augsts asinsspiediens tiek saukts par kluso slepkavu, jo to var nejust. Tas var izraisīt galvassāpes un reiboņus, bojāt asinsvadus, sirdi un nieres. Latvijā no tā cieš gandrīz puse iedzīvotāju. Divas Latvijas zinātnieces, Agnese Stunda Zujeva un Kristīne Veģere, saprata, ka jādod iespēja ziemeļu valstu iedzīvotājiem iepazīt tieši svaigas spirulīnas dziedinošās spējas. Vairāku gadu pētījumu rezultātā, tika izstrādāta unikāla audzēšanas tehnoloģija un sākta tropiskās mikroaļģes spirulīnas audzēšana Latvijā.
Spirulīnas ietekme uz veselību ir pierādīta pētījumos
Pētījumi liecina, ka spirulīna var samazināt augstu asinsspiedienu. Piemēram, cilvēkiem ar lieko svaru, lietojot spirulīnu 3 mēnešus, tika novērots asinsspiediena kritums. Uzlabojās asinsvadu stāvoklis un arī samazinājās ķermeņa masas indekss. Atsauce.
Vēl viens pētījums ar pacientiem, kas lietoja spirulīnu 12 nedēļas, parādīja uzlabojumus asinsvadu stāvoklī un citos veselības rādītājos. Atsauce te.
Paaugstināts asinspsiediens veidojas no iekaisumiem. Tiem, kuriem spiediens ir pazemināts, nav jāuztraucās - zemāks par normu tas spirulinas dēļ nekļūs.
Sportiskās aktivātes + spirulīna = dziedinošs savienojums
Pētījuma dalībniekiem ar lieko svaru, kas vingroja un lietoja spirulīnu, asins lipīdu sastāvs (tai skaitā holesterīna līmenis) un diastoliskais asinspiediens uzlabojās ievērojamāk, nekā tiem, kas tikai vingroja. Kā arī muskuļi slodzei piemērojās ātrāk un ĶMI uzlabojās straujāk nekā spirulīnas nelietotājiem.
Atsauce
Vairāk nekā samazināts augstais asinsspiediens
Spirulīna sniedz vairāk nekā tikai asinsspiediena samazināšanu. Tā var uzlabot holesterīna un citu rādītāju līmeni, kas ir saistīti ar sirds un asinsvadu veselību.
Izvēle Veselībai
Spirulīna ir dabisks līdzeklis kā cīnīties ar augstu asinsspiedienu. Tā ir spēcīga un pierādījumos pamatota pieeja veselības uzlabošanā. Neļauj klusajam slepkavam pielavīties nemanot – izvēlies spirulīnu un dodieties pretī veselīgākai nākotnei
Pretnovecošanās pārtikas produkts - spirulīna jeb vai vecums ir tikai krunkas?
Novecošanās ir dabisks process, kas ietekmē visus dzīvos organismus un visus orgānus. Ir būtiski apzināties, ka novecošanās temps ir daļēji mūsu rokās! To būtiski ietekmē mūsu ikdienas izvēles, tostarp dzīvesveida izvēle un ēšanas paradumi.
Ikdienā lietojot nepilnvērtīgu uzturu, šūnas netiek nodrošinātas ar nepieciešamajām vielām un to darbība tiek traucēta. Tā rezultātā dažādas organisma sistēmas nespēj pilnvērtīgi funkcionēt, ko cilvēki var sajust kā nogurumu, aizkaitināmību, ķermeņa pietūkumu, gremošanas traucējumus u.c.
Ķermenim ir unikālas spējas diezgan ilgi kompensēt dažādus veselības traucējumus, tomēr kādā brīdī veidojas iekaisums. Iekaisums ir normāla ķermeņa reakcija, lai risinātu kādu problēmu, tomēr ilgstošā periodā tas noved pie patoloģiskām pārmaiņām un ir saistīts ar plašu slimību klāstu, tostarp augstu asinsspiedienu, sirds un asinsvadu slimībām, diabētu, nieru mazspēju un vēzi.
Iekaisumam ir galvenā loma ķermeņa novecošanās procesā. Nepietiekamu uzturvielu dēļ - vitamīni, antioksidanti, mikroelementi, proteīns - ķermenim ir samazinātas spējas atjaunoties. Novecojot, mūsu ķermenis kļūst mazāk efektīvs iekaisuma regulēšanā, kā rezultātā rodas hronisks iekaisums. Šis hroniskā iekaisuma stāvoklis veicina ar vecumu saistītu slimību attīstību un dažādu audu un orgānu, tostarp ādas, pasliktināšanos un var arī izraisīt neirodeģeneratīvas saslimšanas, piemēram, Parkinsona un Alcheimera slimības.
Kā ārstēt iekaisumus? Spirulīna - dabiski pretiekaisuma līdzekļi.
Vai Tu zināji, ka daudzas slimības rodas no iekaisuma procesiem mūsu ķermenī? Piemēram, artrīts, cukura diabēts, vēzis, psoriāze, arī Alcheimera un Parkinsona slimības.
Iekaisums ir normāla ķermeņa reakcija uz traumām vai audu bojājumiem. Tomēr ilgstošs iekaisums var izraisīt audu bojājumus un pasliktināt dzīšanas procesu. Piemēram pēc plastiskajām operācijām - acu plakstiņu korekcija, liposakcija vai krūšu palielināšanas operācijas - vienam cilvēkam viss sadzīs ātri, pāris dienu laikā, citam izraisīs ilgstošas sāpes, tūsku, apsārtumu un temperatūru. Kā iemesls otrajā gadījumā būs pārāk aktīvs iekaisumu process organismā.
Pētnieki ir atklājuši, ka spirulīnai ir unikāls, iekaisumus mazinošs efekts, tā palīdz ātrāk sadziedēt brūces. Spirulīna satur trīs veidu pigmentus un plašu klāstu ar antioksidantiem, bet viens no unikālajiem, tikai spirulīnā esošiem antioksidants, ir fikocianīns – izcils, dabas dots pretiekaisuma līdzeklis. Šis pigments ir spēcīgs brīvo radikāļu neitralizētājs un kā zināms, liela daļa veselības problēmu, t.sk. iekaisumi, rodas brīvo radikāļu ietekmē.
Svaiga spirulīna + dzērvenes veselībai
Dabīga imunitātes stiprināšana ir ilga mūža pamatā.
Šoreiz aplūkosim dzērveņu pozitīvo ietekmi uz veselību. Ir divu sugu dzērvenes – purva un lielogu. Purva dzērvenes ir Latvijas purvos dabiski augošas, savukārt, lielogu dzērvenes izcelsme ir Amerika un šobrīd tās tiek plaši audzētas visā pasaulē. Lielogu dzērvenes ir pētītas plašāk nekā purva dzērvenes, bet pēc sastāva tās ir radniecīgas.
Dzērvenes ir plaši izmantotas tautas medicīnā gan tuvējās valstīs, gan Amerikas indiāņu kopienās. Šajās ogās ir tūkstošiem aktīvo vielu, kuras, lietojot uzturā, tiek iesaistītas dažādās cilvēka organisma reakcijās. Šobrīd ir pieejami novērojumi, ka dzērvenēs esošās vielas spēj novērst daudzu slimību un infekciju iespējamību, tostarp sirds un asinsvadu slimības, dažādus vēža veidus un infekcijas, kas saistītas ar urīnceļiem, zobu veselību un Helicobacter pylori izraisītu kuņģa čūlu.
Tomēr, tā kā dzērvenes ir izteikti skābas, tās viegli var radīt kuņģa kairinājumu. Kā arī tās bieži vien tiek pagatavotas ar cukuru, tāpēc jāuzmanās diabēta slimniekiem.
Spirulīna dzērveņu sīrupā ir inovatīvs produkts, kas satur svaigu spirulīnu un maigi pasterizētu dzērveņu sīrupu no Latvijas zemniekiem. Apvienots dzērveņu un spirulīnas spēks veselīgam kuņģim un asinsvadiem, izturībai pret vīrusiem un infekcijām, augstākām mentālām un fiziskām spējām.
3 iemesli, kāpēc spirulīna uzlabo sportiskos rezultātus
1. Veicina atjaunošanās procesus pēc intensīvas slodzes
- Minerālvielu (kalcija, magnija, dzelzs, kālija un cinka), B grupas vitaminu, E vitamīna, pro-vitamina A un antioksidantu komplekss palīdz organismam ātrāk atjaunoties pēc fiziskām slodzēm un paaugstina imunitāti.
- Antioksidants fikocianīns komplektā ar beta karotīnu mazina stresa radītos bojājumus un palīdz izvairīties no hroniskiem iekaisumiem, mikrotraumām.
- Spirulīna satur visas neaizvietojamās aminoskābes, kas veicina pilnvērtīgu muskuļu atjaunošanos un augšanu.
2. Izturībai augstas slodzes laikā
- Spirulīna palielina izturību fiziskas slodzes laikā, pateicoties B grupas, C vitamīna kombinācijai ar dzelzi, kas uzsūcas par 30% labāk nekā klasiskie dzelzs preperāti. Paaugstina hemoglobīna līmeni asinīs.
- Spirulīna samazina pienskābes izdalīšanos muskuļos.
3. Uzlabo vispārējo veselību
- Spirulīnā esošais antioksidantu komplekss uzlabo nieru un aknu darbību.
- Samazina gremošanas traucējumus.
- Satur dabisku un viegli absorbējamu vitamīnu un minerālu klāstu, kas kompleksi iedarbojas.
Kāpēc vajadzīgi antioksidanti?
Kas ir brīvie radikāļi un kāpēc tie jāapkaro?
Kāpēc ir svarīgi ikdienā uzturā lietot pārtiku, kas satur antioksidantus? Tāpēc, ka liela daļa veselības problēmu rodas brīvo radikāļu ietekmē un antioksidanti ir tie, kas neitralizē brīvos radikāļus.
Brīvie radikāļi ir molekulas, kas rodas no dažādiem procesiem ķermenī. Tomēr paaugstinātas slodzes gadījumos, piemēram, stress, negulētas naktis, fiziska vai garīga pārslodze, smēķēšana, alkohola lietošana, pārmērīga sauļošanās, gaisa piesārņojums vai slimošana veicina brīvo radikāļu savairošanos. Ja ēd veselīgi un daudzveidīgi, tad brīvie radikāļi tiek neitralizēti un veselībai netiek nodarīts kaitējums.
Neliels tests:
Atjaunojies pēc sauļošanās ar svaigu spirulīnu
Āda burtiski ir mūsu “miesassargs” – tās uzdevums ir aizkavēt visa veida nelabvēlīgo faktoru iekļūšanu dziļāk ķermenī. Ādas aizsargspējas ir tieši atkarīgas no pieejamajiem resursiem, ko nodrošina ikdienā apēstā pārtika. Nepilnvērtīgs uzturs ir atzīts par vienu no būtiskākajiem novecošanās izraisītājiem. Ja ķermenim trūkst resursu, atjaunošanās nenotiek. Jo skarbāki ir ārējie apstākļi – saules starojums vai ziemas sals, piesārņots gaiss vai neveselīgs uzturs, jo ātrāk tiek izsmeltas rezerves.
Sauļošanās mērenās devās ir lieliska gaismas un siltuma terapija, taču saules UV staru aktivitāte nav viegli nosakāma un ikvienam var gadīties pabūt saulē pārāk ilgi. Apdegums norāda uz būtisku ādas traumu. Ar gadiem āda uzkrāj saules ietekmi un veidojas aizvien pamanāmāka hiperpigmentācija un pigmentācijas plankumi. Ko darīt? Darbs dzen darbu un reizēm liekas, ka 24 h ir par maz darbiem un sapņiem, kur nu paspēt vienmēr saplānot ideālās maltītes ar trīs krāsu dārzeņiem un paspēt pie kosmetologa “pirms nav par vēlu”…
Brīnumainā spirulīna: 10 iemesli, kāpēc to obligāti jāiekļauj uzturā jau šodien
Pret slimībām, nogurumu un aptaukošanos: uzlabo savu pašsajūtu dabiskā veidā
Lūk, 10 iemesli, kāpēc obligāti spirulīnu jāiekļauj ikdienas uzturā!
Interesanti fakti: kas kopīgs dārzeņiem un spirulīnai
Teju visi mūsdienās Latvijā audzētie dārzeņi ir cēlušies no tropu un subtropu apgabaliem. Burkāni ir Vidusjūras zemju augs, gurķu dzimtene ir Indija, tomātu – Dienvidamerika. Spirulīna tradicionālais ēdiens ir Āfrikā ap Čadas ezeru un Meksikā
Dārzeņi ir lakstaugu ēdamā daļa, kas nav saldie augļi vai sēklas. Botāniski tomāts un gurķis patiesībā ir augļi. Spirulīnai ir daudz kopīga ar dārzeņiem, lai gan botāniski tā ir senāks organisms nekā augi, viens no senākajiem jeb pirmajiem zaļajiem organismiem, kas ražo skābekli, ar šūnas uzbūvi vēl kā baktērijai. Spirulīna izskatās kā mikrobiska spirālīte . Interesanti, ka spirulīnai nav neēdamo daļu - sakņu, lapu vai mizu.
10 faktori, kas ietekmē dzelzs uzsūkšanos organismā
Spēju organismam uzņemt konkrēto barības vienu no kāda produkta sauc par biopieejamību. Tālāk neliels ieskats rakstā, kurā analizēti vairāk nekā 100 pētījumu dati par dzelzs biopieejamību ietekmējošajiem faktoriem un arī rakstā par veģetārās diētas ietekmi uz dzelzs biopieejamību
Tiek
lēsts, ka dzelzs biopieejamība ir 14–18% jauktām diētām un 5–12%
veģetārajām diētām cilvēkiem, šīs vērtības tiek izmantotas, lai
radītu uztura atsauces vērtības. Ir pierādīts, ka uztura faktori, kas ietekmē dzelzs
uzsūkšanos ir, piemēram, fitāts, polifenoli, askorbīnskābe un
muskuļu audi, kamēr Būtiski uzsūkšanos ietekmē arī dzelzs līmenis
ķermenī un liekais
svars.
Spirulīna efektīvi mazina alerģisku iesnu simptomus
Pavasaris ir laiks, kad viss sāk ziedēt, bet lielu daļu cilvēku sagaida nepatīkamas alerģiskas reakcijas. Šoreiz apkopojam pētījumus par to, kā spirulīna var palīdzēt alerģiju gadījumos.
Cingi 2008. gada klīniskajā pētījumā konstatēts, ka spirulīna efektīvi mazina alerģiskos simptomus, piemēram, izdalījumus no deguna, šķavas, aizliktu degunu un niezi, kā arī uzlabo fizisko pašsajūtu.
Medīcīniska alerģiskā rinīta ārstēšana ietver antihistamīna un kortikosteroīdu lietošanu, kas galvenokārt mazina slimības pazīmes un simptomus. Tomēr ilgstoša šo zāļu lietošana pacientiem var izraisīt nopietnas blakusparādības. Tāpēc spirulīna tiek ieteikta kā drošāka alternatīva ilgstošai lietošanai, turklāt spirulīna satur arī citas organismam ļoti vērtīgas vielas, kas var mazināt arī citas blakus saslimšanas. Pieejams pilns pētījuma apraksts: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32773785/
Spirulīnas pulveris vai spirulīnas tabletes, ko izvēlēties?
Runājot par ēdienu, protams, pirmais
ir garša. Svaiga spirulīna ir bez izteiktas smaržas un
garšas, kas ir kompliments aļģei. Spirulīnas pulverim
ir izteikta dīķa garša, pievienojot to augļu smūtijam, spirulinas
pulveris nomāks visas pārējās garšas. Svaigu spirulīnu var
pievienot rīta ūdens glāzei vai pat saldajam ēdienam,
tā dzēriena\ēdiena garšu
neizmainīs, tikai piedos brīnišķīgu koši zaļu krāsu un palielinās
tā uzturvērtību.
Spirulīna kā dzelzs avots
Spirulīna ir lielisks, efektīvs un
kuņģi nekairinošs dzelzs avots. Tuklāt bez specifiskas garšas vai
smaržas, kas piemīt ļoti daudziem mākslīgajiem dzelzs preperātiem.
Pētījumos konstatēts, ka spirulīna par 30% efektīvāk novērš
dzelzs deficīta anēmiju nekā klasiskie dzelzs preperāti, turklāt
uzlabojumi vērojami jau mēneša laikā. Interesanti, ka hemoglobīna
līmenis korelē ar IQ jeb intelektu. Varbūt kafijas vietā sevi
uzmundrināt ar spirulīnu?
Spirulīna samazina holesterīnu
Holesterīna problēma pielavās
nemanot. Malacis, ka esi veicis analīzes un zini, ka holesterīns ir
paaugstināts. Iespējams tas bija pirmais solis, lai novērstu
tuvojošos infarktu. Ko darīt tālāk? Visbiežāk ārsti iesaka - mainīt
dzīvesveidu, sākt ēst veselīgāk. Tomēr nav nekā grūtāka, ka mainīt
ieradumus. Izvēloties veselīgo un garšīgo spirulīnu ir iespēja sākt
vismaz ar mazumiņu, kas, kā pētījumi rāda, dod lielu efektu.
Spirulīna ir efektīva holesterīna līmeņa samazināšanai, pat
turpinot ēst ne visai veselīgi.
Vairāku desmitu pētījumu metanalīze uzrāda, ka:
- spirulīnas lietošana uzlabo glikozes līmeni plazmā jeb FPG [fasting plasma glucose],
- insulīna,
- kopējā holesterīna, zema, ļoti zema blīvuma un
augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna
līmeni pacientiem ar metabolisko sindromu un līdzīgiem
traucējumiem
Ieskats botānikā
Spirulīna ir tik pirmatnējs organisms, ka tai pat nav kodola. Bioloģijā spirulīna tiek klasificēta kā baktērija. Spirulīna sastāv no viena tipa šūnām, savirknētām spirālē. Spirulīna, tāpat kā baktērijas, vairojas daloties. Tomēr spirulīna jau ir tik tālu evolucionējusi, ka ir attīstījusi augiem raksturīgo fotosintēzes spēju.
Spirulīna palīdz samazināt apetīti un ķermeņa svaru - pētījumu dati!
Kāpēc spirulīnas pulveris ir lētāks?
Ja vērīgi ieskatīsieties, tad lielākā daļa spirulīnas pulveru un tablešu, kas pieejami Latvijā un arī Eiropā, ir no Ķīnā audzētas spirulīnas... ja vien izcelsmes valsts vispār ir norādīta. Ja ir norādīts tikai "ražotājs", tad visbiežāk tas NAV audzētājs, bet tikai tablešu formētājs vai pulvera iepakotājs. Pamēģiniet atrast, kā tropisko spirulīnu audzē Somijā, Polijā vai Apvienotajā Karalistē. Neizdodas? Tāpēc, ka ar tradicionālo audzēšanas metodi - dīķos vai dīķos, kas ir zem siltumnīcām, tās Eirpoas klimatā nevar izaudzēt pietiekami efektīvi tālāk uz ziemeļiem kā Francijas vidiene vai Bulgārija. Pat Grieķijā izmanto termālo ūdeņu siltumu.
Savukārt Latvijā pat, ja izmantotu serveru staciju vai rūpnīcu izdalīto siltumu, saules gaismas ir par maz un pat vasaras garās dienas mēdz būt ar biezu mākoņu segu (pētījums par saules gaismas potenciālu Baltijas reģionā). Tādēļ mēs SpirulinaNord esam radījuši inovatīvu tā saucamo "indoor farming"/"urban farming" jeb iekštelpu ražošanas tehnoloģiju, kāda vēl nekur citur indutriālos apjomos netiek lietota. Tā kā teholoģija ir noslēgta no vides ietekmes (kukaiņu invāzijas, atmosfēras piesārņojuma un temperatūras svārstībām) mēs varam audzēt 12 mēnešus gadā un piedāvāt augstāku kvalitāti. Protams mūsu audzēšanas mērogi vēl ir salīdzinoši nelieli, kas ietekmē gala cenu.